انجمن علمی کامپیوتر لاهیجان بر بام انجمن‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی

19 خرداد 1401
68 بازدید

برترین‌های نهمین جشنواره فرهیختگان – شکراله‌زاده در گفتگو با آنا:

برای رسیدن به قله‌ها احتیاج به حمایت‌های عجیب و وسیع نیست

 

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ نهمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان همزمان با اختتامیه نمایشگاه رویداد ملی «عصر امید» با معرفی و تجلیل از برگزیدگان جشنواره با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، معاونان و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی و… به کار خود پایان داد.

انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در بخش انجمن‌های علمی، ادبی و هنری نهمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان بر بام انجمن‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد و از عرفان شکراله‌زاده دبیر این انجمن با حضور مسئولان تجلیل شد.

شکراله‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی از آبان ۱۳۹۷ که در آن زمان دانشجوی کارشناسی بود در انتخاباتی که صورت گرفت تاکنون به‌عنوان دبیر انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در حال فعالیت در کنار دانشجویان این رشته است.

انجمن علمی کامپیوتر لاهیجان بر بام انجمن‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی

وی در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، دلایل انتخاب انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در جشنواره فرهیختگان را با توجه به محورهای فعالیتی یعنی توانمندسازی، نشر علم، فعالیت علمی-اجتماعی، ارتباطات و تعاملات علمی، رویدادهای علمی، فعالیت‌های پژوهشی، فعالیت‌های آموزشی و انعکاس فعالیت‎‌ها که هر کدام انواع فعالیت‌ها مانند برگزاری کارگاه، شرکت در مسابقات و… ذکر کرد.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با بیان اینکه این انتخاب توسط هیئت داوران جشنواره فرهیختگان انجام شد، افزود: سه سال اخیر فعالیت‌های باکیفیت و گوناگونی توسط انجمن علمی مهندسی کامپیوتر انجام شده که در نهایت باعث برگزیده شدن به‌عنوان بهترین انجمن علمی در این جشنواره شد.

شکراله‌زاده انجمن کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان را بسیار فعال دانست و ادامه داد: در جلسه کمیسیون مرکزی انجمن‌های علمی، ادبی و هنری، راه‌اندازی انجمن علمی کامپیوتر واحد لاهیجان مورخ ۲ تیر ۱۳۸۶ به تصویب رسید؛ بنابراین از این تاریخ انجمن علمی توانست رسماً فعالیت خود را آغاز کند. سال ۱۳۹۹ در رتبه‌بندی انجمن‌های دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور انجمن علمی کامپیوتر رتبه دوم و سال ۱۴۰۰ رتبه ۶ از لحاظ تعداد فعالیت انجام شده را کسب کرد.

وی، اهم فعالیت‌های انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان را تشریح کرد و ادامه داد: برگزاری ۱۷ کارگاه، ۹ کرسی ترویجی و اندیشه ورزی، ۹ وبینار، چهار سخنرانی، چهار بازدید علمی و یک تور علمی در حوزه توانمندسازی، انتشار ۱۲ شماره نشریه علمی دانشجویی گیلان در ارتباط با مهندسی کامپیوتر و ضبط، تدوین و انتشار بیش از ۶ فیلم کوتاه در حوزه نشر علم، اجرا و تکمیل پروژه‌های دستگاه تشخیص هوشمند کیفیت برگ سبز چای (شاخص‌ترین فعالیت)، کوادکوپتر خودمختار، پرینتر سه بعدی تک رنگ و پرینتر سه بعدی مالتی کالر در حوزه اجرای طرح پژوهشی ازجمله فعالیت‌های این انجمن است.

این فعال دانشجویی مشارکت در برگزاری دو همایش علمی و تخصصی، سه نمایشگاه علم و فناوری و دو مسابقه ملی و شرکت تیم انجمن در ۶ مسابقه علمی تخصصی در حوزه رویداد علمی، انعقاد دو تفاهم‌نامه همکاری و عضویت انجمن در اتحادیه انجمن‌های علمی کامپیوتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه ارتباطات، کسب رتبه و افتخار در بیش از هشت عنوان مناسبت و رویداد مختلف توسط اعضای انجمن در حوزه تعاملات علمی، انتشار بیش از ۲۵ خبر در رسانه‌های ملی در حوزه انعکاس خبرها و فعالیت‌های انجمن و ایجاد صفحات مجازی و ۶ وبسایت برای انجمن و دانشگاه (واحد لاهیجان) نمونه‌هایی دیگر از فعالیتهای انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در سال‌های اخیر است.

 

Winning the first place in the 9th National Festival of Farhikhtegan

مشکلات مالی از موانع پیش روی انجمن‌هاست

دبیر انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان مشکلات مالی را از موانع پیش روی انجمن‌ها دانست و بیان کرد: اکنون انجمن‌های علمی در زمره کم توجه‌ترین نهادهای دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی هستند؛ انجمن‌ها نه مانند کانون‌های فرهنگی دارای جشنواره اختصاصی و نه دبیران آن مانند تشکل‌ها در شورای خاصی در دانشگاه عضو هستند. موضوع بعدی عدم اختصاص بودجه مناسب به انجمن‌هاست که می‌توان آن را بزرگ‌ترین مشکل انجمن‌ها نام برد.

شکراله‌زاده انجمن‌های علمی بستر مناسبی برای فراگیری مهارت ورود به بازار کار و آشناشدن با امور اداری دانست و افزود: از طرفی فعالیت در انجمن‌ها سبب ایجاد رزومه‌ای مناسب خواهد شد و در کنار آن افراد در فعالیت‌های انجمن از لحاظ شخصیت اجتماعی نیز رشد می‌کنند. توصیه این هست که حداقل برای یک سال در انجمن‌ علمی رشته خود فعالیت مؤثر و باکیفیت داشته باشند که قطعا از این کار پشیمان نخواهند شد.

وی افزود: در انجمن کامپیوتر واحد لاهیجان نشان دادیم که برای رسیدن به قله‌ها احتیاج به حمایت‌های عجیب و وسیع نیست؛ بلکه می‌توان با امکانات حداقلی دستاوردهای بزرگ داشت؛ البته به این معنی نیست که نباید برای دانشجویان امکانات مناسب فراهم شود؛ بلکه به این معنی است که دانشجویان بااستعداد زیادی وجود دارند که اگر امکانات خوبی برای آنان در نظر گرفته شود، دستاوردهای کم نظیری خواهند داشت. امید است مدیران ارشد سازمان مرکزی و واحدهای دانشگاهی نگاه ویژه‌تری به انجمن‌های علمی داشته باشند. از تمام دوستان، هم‌دانشگاهیان و استادان که در این سال‌ها در کنار انجمن بوده‌اند نهایت سپاس و قدردانی را دارم.

erfan shokrollahzade

منبع

برچسب‌ها

مطالب مرتبط

پیام بگذاریدYou Should login to send comment